Հայաստանը ՆԱՏՕ-ից տարբերակված մոտեցում է ակնկալում
Հայաստանն ակնկալում է, որ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի քաղաքականությունն այսուհետ կհիմնվի տարբերակված եւ հասցեագրված մոտեցման վրա:
Այս մասին Երեւանում «ՆԱՏՕ-Հայաստան համագործակցություն. նոր նպատակներ եւ հեռանկարներ» թեմայով համաժողովի բացման ժամանակ ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Արա Մեսրոբյանը:
ՊՆ ներկայացուցիչը նկատել է, որ ՆԱՏՕ-ն իր տարեկան գագաթաժողովի հռչակագրերում պետք է զերծ մնա հետխորհրդային տարածքում առկա հակամարտությունների մասին ընդհանրացված մոտեցումներից:
«Ուելսում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը չտվեց բոլոր հարցերի պատասխանները: Հույս ունենք, որ 2016թ. Վարշավայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում կհստակեցվի դաշինքի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասի նկատմամբ: Ժամանակն է, որպեսզի մեր տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի քաղաքականությունն ավելի հասցեական լինի»,- ասել է Արա Մեսրոբյանը:
Նա հորդորել է դաշինքին իր հռչակագրերի տեքստում եւ ընդհանրապես զերծ մնալ տարածաշրջանային հակամարտությունների մասին հիշատակումից կամ սահմանափակվել հակամարտության կողմերին բանակցությունների միջոցով խնդիրները լուծելու կոչերով:
ՊՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ 2012-ից ՆԱՏՕ-ի՝ Հարավային Կովկասում իրականացվող տարածաշրջանային ծրագրերը մատնվել են անհաջողության Ադրբեջանի ապակառուցողական եւ հայատյաց քաղաքականության հետեւանքով, իսկ դաշինքի կողմից տարբերակված մոտեցման արտահայտումը թույլ կտա կյանքի կոչել մի շարք ծրագրեր եւ կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության հաստատմանը:
«Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները ոչ թե քաղաքական նկրտումներ են հետապնդում, այլ միտված են մեր երկրի անվտանգության միջավայրի բարելավմանը: 21-րդ դարում անվտանգության մասին խոսելիս չի կարելի առաջնորդվել քարացած մոտեցումներով»,- ամփոփել է Արա Մեսրոբյանը:

Armenia expects that NATO’s policy in South Caucasus will from now on be based on a differentiated and addressed approach.
Deputy Head of Defense Policy Department of the Armenian Defense Ministry Ara Mesrobyan said this at the opening of “NATO-Armenia Cooperation: New Goals and Prospects” conference in Yerevan.
The Defense Ministry representative has noted that in its annual summit declarations, NATO should avoid generalized approaches to the conflicts in the post-Soviet territories.
“NATO Wales Summit didn’t give answers to all the questions. We hope that NATO Summit in Warsaw due in 2016 will clarify the alliance’s policy in South Caucasus. It’s time for NATO to pursue a more addressed policy in our region”, said Ara Mesrobyan.
He has urged the alliance to avoid mentioning the regional conflicts in the declarations or confining to only calls to the conflicting sides for peaceful negotiated solutions.
According to the Defense Ministry representative, NATO’s regional programs in South Caucasus were failed due to Azerbaijan’s destructive and anti-Armenian policy and the expression of the alliance’s addressed approach will allow implementing a number of programs and contributing to the regional stability and security.
“Armenia-NATO relations don’t pursue political intentions; they are aimed at improving the country’s security. In the 21st century, one can’t be guided by stiff approaches as far as security is concerned”, concluded Ara Mesrobyan.