Սեյրան Օհանյան. ՆԱՏՕ-ն պետք է բաց լինի բոլոր գործընկերների համար
Հայաստանը հանդիսանում է ՀԱՊԿ միակ անդամը եւ ՌԴ ռազմավարական դաշնակիցը, որը 2004 թվականից ակտիվորեն ընդգրկված է ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող խաղաղության եւ կայունության ապահովման բոլոր գործողություններին:
Այդ մասին ասել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ հունիսի 18-ին ելույթ ունենալով Երեւանում ընթացող ՀՀ Ազգային Ժողովի եւ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի Rose-Roth սեմինարում:
«Այս պահին, երբ շատ երկրներ դուրս են բերում իրենց զորքերը Աֆղանստանից եւ ՆԱՏՕ-ն պայքարում է նվազագույն անհրաժեշտ զորքերի քանակը ապահովելու համար, Հայաստանը հայտարարում է իր կողմից որդեգրած All in, all out (բոլորով ներս, բոլորով դուրս) սկզբունքին հավատարիմ մնալու մասին, ինչպես Աֆղանստանում, այնպես էլ Կոսովոյում», - ասել է նախարարը:
Սեյրան Օհանյանը հայտարարել է, որ տարածաշրջանի երկրների հանդեպ ՆԱՏՕ-ից ակնկալվում է հավասարակշռված մոտեցում՝ հատկապես հակամարտող կողմերի հանդեպ:
«Այս խնդիրն առավել արդիական է` հաշվի առնելով ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներից մեկի կողմնակալ մոտեցումները: ՆԱՏՕ-ն պետք է հավասարաչափ բաց լինի բոլոր գործընկերների համար` հավասարաչափ հնարավորություններ ընձեռելով տարածաշրջանի բոլոր երկրներին, միաժամանակ իրականացնելով այնպիսի նախագծեր, որոնցում երեք երկրները կկարողանան ներգրավվել բազմակող տարածաշրջանային ձեւաչափով», - ասել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարը:

NATO should be “equally open” to all the partners, Seyran Ohanyan says
Armenia is the only CSTO member and Russia’s strategic ally that has been actively involved in all the NATO-led operations aimed at ensuring peace and stability since 2004.
Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said this addressing a speech at the Armenian National Assembly and NATO Parliamentary Assembly Rose-Roth seminar in Yerevan on June 18.
“Presently, many countries are withdrawing their troops from Afghanistan and NATO is struggling to ensure the least number of necessary troops, while Armenia states its commitment to “All in, all out” principle both in Afghanistan and Kosovo”, said the Minister.
Seyran Ohanyan stated that NATO was expected to demonstrate a balanced approach to the states of the region, especially toward the conflicting sides.
“This issues is more urgent given the biased approaches of one of NATO member states. NATO should be equally open to all the partners ensuring equal opportunities to all the countries of the region, at the same time implementing projects for the three countries of the region to get involved in a multilateral format”, said the Armenian Defense Minister.