Հայաստանը շարունակելու է համադրել համագործակցությունը  ՀԱՊԿ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ
Հայաստանը, հանդիսանալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ, շարունակելու է գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ` հանդես է գալով «համագործակցությունների համադրման դիրքերից»:
Այս մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը` ելույթ ունենալով միջազգային համաժողովում:
«Լինելով ՀԱՊԿ առանցքային անդամներից մեկը, մենք շարունակում ենք գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ հստակ նախանշված օրակարգով: Մենք գտնում ենք, որ այստեղ կա համադրման ներուժ եւ դրանով պետք է առաջ շարժվել: Համագործակցությունների հակադրումը կարող է միայն բացասական հետեւանքների բերել»,- ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը ունի  զարգացման եւ ամրապնդման հեռանկարներ, ինչի մասին վկայում են ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության 2014-2015 թթ. գործողությունների ծրագրով նախատեսված միջոցառումները:
Արթուր Բաղդասարյանն առանձնակի կարեւորել է կիբերանվտանգության եւ կիբերահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում նախատեսված ծրագրերը:
ԱԱԽ քարտուղարը կարեւորել է նաեւ Հայաստանի Զինված ուժերի ակտիվ ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ գործողություններին:
«Հայաստանը տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված ջանքերին աջակցող երկիր է: Մենք հատկապես կարեւորում ենք մեր Զինված ուժերի մասնակցությունը Աֆղանստանում ISAF առաքելությանը»,- ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:

Armenia to keep “combining” cooperation with CSTO and NATO
As a member of Collective Security Treaty Organization (CSTO), Armenia will continue partnership with NATO supporting "the positions of combination of partnerships”.
Secretary of National Security Council of Armenia Arthur Baghdasaryan stated this speaking at an international conference in Yerevan today.
“As one of CSTO key members, Armenia will go on with its partnership with the NATO based on clearly outlined agenda. We think there is potential of combination here and we should move forward. Opposition of partnerships may only have negative outcomes”, said Arthur Baghdasaryan.
According to him, Armenia-NATO cooperation has prospects of development and strengthening which is indicated by the event list scheduled within 2014-2015 Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan.
Arthur Baghdasaryan attached special importance to the programs aimed at cyber security and combating cyberterrorism.
The Secretary of National Security Council also stressed the importance of active involvement of Armenian Armed Forces in NATO peacekeeping operations.
“Armenia supports efforts towards regional and international security and stability. We especially stress the importance of our Armed Forces’ participation in ISAF mission in Afghanistan”, said Arthur Baghdasaryan.