Հայաստանը կշարունակի աջակցել Աֆղանստանի անվտանգության ուժերին
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը ուժեր տրամադրող երկրների պաշտպանության նախարարների նիստին:
Նիստի ընթացքում մասնակից երկրների պաշտպանության նախարարները վերահաստատել են իրենց երկրների հանձնառությունը Աֆղանստանում տեւական անվտանգությանն ու կայունությանն աջակցելու գործում:
Համաձայնություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ ՆԱՏՕ-ն կշարունակի ուսուցում-օժանդակություն-խորհրդատվություն ձեւաչափով աջակցությունը Աֆղանստանի ազգային պաշտպանության եւ անվտանգության ուժերին։
Նիստի ավարտից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալը կարճատեւ զրույցներ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր երկրների պաշտպանության նախարարների հետ։
Վերահաստատվել է երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով առկա պաշտպանական համագործակցության ծրագրերի շարունակման անհրաժեշտությունը։

Armenian delegation headed by Deputy Minister of Defense Gabriel Balayan has attended the meeting of defense ministers of NATO Resolute Support operational partner nations in Brussels.
During the meeting, the defense ministers reaffirmed their countries’ commitment to assisting with establishment of long-term security and stability in Afghanistan.
The parties agreed that NATO would continue to provide support to Afghanistan’s national security and defense forces in the “training-assistance-consulting” format.
After the meeting Gabriel Balayan had short conversations with his counterparts from NATO member and partner states.
The parties also reaffirmed the permanent relevance of existing cooperation programs in defense in bilateral and multilateral formats.