Վիգեն Սարգսյանը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյաների հետ
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած «Վճռական աջակցություն» գործողության մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների նիստին։
ՊՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ նիստում Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է Աֆղանստանում եւ տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովման Հայաստանի մոտեցումներն ու տեսլականը, ինչպես նաեւ առաջարկել որոշակի լուծումներ՝ առկա խնդիրների պաշտպանական բաղադրիչի շրջանակում։
Նիստի ավարտից հետո ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլլերի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Հայաստանի համագործակցության ընթացքն ու ապագա ծրագրերը։
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ գլոբալ ու տարածաշրջանային ավտանգության խնդիրներին, ներկայացվել է Հայաստանում ընթացող պաշտպանական բարեփոխումների շրջանակը, տեսակետներ են փոխանակվել դրանց իրականացման գործում ՆԱՏՕ-ի օժանդակության հնարավորությունների ու ձեւաչափի վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է նաեւ Եվրոպական Միության ռազմական կոմիտեի նախագահ, բանակի գեներալ Միխաիլ Կոստարակոսի հետ։ Քննարկվել են Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության ռազմական օղակների միջեւ համագործակցության հաստատման հնարավորությունն ու հեռանկարները։
Քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարը Քարնեգի հիմնադրամի եվրոպական մասնաճյուղում հանդիպում է ունեցել մի շարք միջազգային հետազոտական կենտրոնների փորձագիտական անձնակազմի հետ։

The Armenian delegation headed by Defense Minister Vigen Sargsyan took part in Defense Ministers meeting of NATO’s Resolute Support Mission in Afghanistan partner countries in Brussels.
Armenian Defense Ministry informed that Vigen Sargsyan introduced Armenia’s approach and vision of ensuring security and stability in Afghanistan and the region and suggested certain solutions for current defense issues.
After the meeting, Minister Sargsyan discussed the process and future programs of Armenia-North Atlantic alliance cooperation with NATO Deputy Secretary General Rose Gottemoeller.
Touching upon global and regional security, Armenian delegation presented the defense reforms, which are underway in Armenia, and exchanged views on the opportunities and format of NATO support in implementation of the reforms.
Armenian Defense Minister also had a meeting with Chairman of the European Union Military Committee, General Mikhail Kostarakos. The parties discussed the possibility and perspectives of establishing cooperation between military agencies of Armenia and the European Union.
In the framework of collaboration with the civil society, Defense Minister of Armenia met with experts from various international research centers at Carnegie Europe.