Ջեյմի Շի. «Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն հիանալի զույգ են տանգոյի համար»
ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղարի փոխօգնական Ջեյմի Շին (Jamie Shea) այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն հիանալի զույգ են տանգոյի համար»:
Ջեյմի Շին Հայաստան է ժամանել «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումներին մասնակցելու համար եւ այսօր Երեւանի ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում հանդիպել է լրագրողներին:
Դաշինքի ներկայացուցիչը ասել է, որ ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցությունը կառուցվում է ընդհանուր շահերի վրա, «երկկողմանի ճանապարհի» սկզբունքով:
«Ինչպես ասում են մեզ մոտ, տանգո պարելու համար զույգ է պետք: Եվ ահա, վստահորեն կարող եմ ասել, որ Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն հիանալի զույգ են՝ տանգո պարելու համար», - ասել է Ջեյմի Շին:
Խոսելով ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին, նա կարծիք է հայտնել, որ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) նոր երկամյա փուլի շրջանակում կարելի է հատուկ ուշադրություն դարձնել այնպիսի ուղղություններին, ինչպիսիք են կիբերանվտանգությունը եւ զորքերի փոխհամատեղելիությունը:
«Մի քանի հայկական ստորաբաժանումներ արդեն իսկ հավաստագրված են եւ համապատասխանում են ՆԱՏՕ-ի բարձրագույն ստանդարտներին, եւ դա մեծ ձեռքբերում է», - ասել է դաշինքի ներկայացուցիչը: Ջեյմի Շին նկատել է, որ համագործակցության նոր ուղղություն կարող են դառնալ տարածաշրջանային նախագծերը, «հատկապես, հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Վրաստանի բարիդրացիական հարաբերությունները»:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխօգնականը նաեւ նշել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը ռազմական կրթության ոլորտում, ընդգծելով, որ աստիճանաբար ավելանում է հայ սպաների թիվը, ովքեր ուսում եւ վերապատրաստում են ստանում դաշինքի անդամ պետություններում: Ջեյմի Շին գոհունակություն է հայտնել ՀՀ ՊՆ-ում կոռուպցիայի հետ պայքարի եւ ռազմական ծախսերի թափանցիկության ապահովման կենտրոնի ստեղծման կապակցությամբ, դա համարելով ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության եւս մեկ լավ արդյունք:
Ջեյմի Շին ողջունել է ՀՀ իշխանությունների ջանքերը՝ ուղղված Զինված ուժերում կանանց թիվը ավելացմանը, ասելով, որ ՆԱՏՕ-ն առաջարկել է հայ գործընկերներին մշակել տվյալ ոլորտում Գործողությունների ազգային ծրագիր:

NATO Deputy Assistant Secretary General Jamie Shea stated today in Yerevan that “Armenia and NATO make great tango partners”.
Jamie Shea arrived in Armenia to participate in the events within the “NATO Week” and met with journalists at Information Center on NATO in Yerevan.
Alliance official said that cooperation between Armenia and NATO is built upon mutual interests, in accordance with “two-way street” principle.
“As they say, one needs a partner to dance tango. So, we can definitely claim that Armenia and NATO make great tango partners,” Jamie Shea said.
Touching upon the perspective of development of Armenian-NATO relations, Jamie Shea expressed an opinion that within the frames of the next 2-year round of Individual Partnership Action Plan (IPAP), special attention may be paid to directions, such as cyber security, and interoperability.
“Several Armenian units have been certified and comply with highest NATO standards, which is a great achievement”, Jamie Shea said. He remarked that regional projects may become another direction of cooperation, “especially taking into consideration Armenia-Georgia good relations”.
NATO Deputy Assistant Secretary General also highlighted cooperation with Armenia in military education sector, emphasizing that more and more Armenian servicemen get education and training in member-states of the alliance. Jamie Shea expressed satisfaction with establishing Centre for Building Integrity within the at Ministry of Defense of Armenia, calling it yet another positive result of cooperation with NATO.
Jamie Shea welcomed the efforts of the Armenian government in increasing the number of women in Armenian Armed Forced and said that NATO offered its Armenian partners to elaborate National Action Plan in this sphere.