Կնքվել է Մոնտենեգրոյի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու արձանագրությունը
Մայիսի 19-ին Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի արտաքին գործերի նախարարները ստորագրել են Չեռնոգորիայի՝ (Մոնտենեգրո) Դաշինքին անդամակցելու արձանագրությունը: Բալկանյան այս երկրի համար սա պատմական քայլ է ՆԱՏՕ-ին պաշտոնապես միանալու ճանապարհին:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Չեռնոգորիայի վարչապետ Միլո Ջուկանովիչի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ այս որոշումը հստակ նշան է, որ ՆԱՏՕ-ի դռները բաց են այն գործընկերների համար, որոնք կիսում են ՆԱՏՕ-ի արժեքները:
Չեռնոգորիան այսուհետ կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի բոլոր հանդիպումներին որպես դիտորդ երկիր: Երբ ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամ-երկրները վավերացնեն ստորագրված արձանագրությունը, Չեռնոգորիան կհրավիրվի միանալ Վաշինգտոնյան համաձայնագրին եւ կդառնա ՆԱՏՕ-ի 29-րդ անդամ:
Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ճանապարհը հեշտ չի եղել, բայց Չեռնոգորիան ցույց տվեց, որ դա հնարավոր է:

On 19 May, NATO Foreign Ministers signed the Accession Protocol for Montenegro, marking a historic step in Montenegro’s path to the Alliance.
Speaking at a joint press conference with Montenegrin Prime Minister Djukanovic, Secretary General Jens Stoltenberg underlined that this decision is “a clear sign that NATO’s door remains open for partners that share and promote our values.”
The Secretary General noted that Montenegro will participate in all NATO meetings as an observer. Once all Allies have ratified the Protocol, Montenegro will be invited to accede to the Washington Treaty and become the 29th member of the Alliance.
Mr. Stoltenberg added that the road to NATO membership is not easy, but Montenegro is showing that it is possible. “I expect we will soon see twenty-nine Allied flags flying outside of NATO headquarters. NATO membership will bring Montenegro into our unique family of nations - the most successful alliance in history,” said the Secretary General.