Երեւանում մեկնարկել է «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ»-ը
Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի գործողություններին մասնակցող հայ խաղաղապահների լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմամբ այսօր Հայաստանում մեկնարկել է «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ»-ը:
Ցուցահանդեսը բացվել է Երեւանի պետական համալսարանի Սարգիս եւ Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանում: Այն կազմակերպել են Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնը՝ ՆԱՏՕ Հանրային դիվանագիտության վարչության եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՆԱՏՕ-ի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչներ, ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների դեսպաններ եւ դեսպանությունների աշխատակիցներ:
«Շատ կարեւոր է, որպեսզի մարդիկ տեսնեն, թե ինչպես են մեր զինծառայողները հանդես գալիս միջազգային խաղաղապահ գործողություններում: Լուսանկարները ներկայացնում են մեր խաղաղապահներին թե՛ ծառայության եւ վարժանքների ժամանակ, թե՛ իրենց ազատ ժամանակը տնօրինելիս»,- ցուցահանդեսի բացմանն ասել է ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Արա  Թադեւոսյանը:
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը նշել է, որ հայ խաղաղապահների ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններում Հայաստանի եւ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի միջեւ համագործակցության կարեւոր բաղադրիչներից է:
«Միջազգային անվտանգությունը եւ շարունակաբար ի հայտ եկող ճգնաժամերը մշտապես պահանջում են բոլորի ներգրավվածությունը: Այս տեսանկյունից Հայաստանի մասնակցությունը Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում խաղաղապահ գործողություններին միշտ բարձր է գնահատվել ՆԱՏՕ-ի եւ մեր միջազգային գործընկերների կողմից»,- ասել է Սամվել Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը շարունակելու է զարգացնել իր խաղաղապահ կարողությունները:
«Հայաստանի նման գործընկերների հետ աշխատանքը ՆԱՏՕ-ի կարեւորագույն նպատակներից է՝ Եվրատլանտյան տարածքում կայունություն եւ անվտանգություն ապահովելու տեսանկյունից: Մենք հպարտ ենք աշխատել Հայաստանի նման երկրի հետ: Հայ խաղաղապահներն աչքի են ընկնում բարձր պրոֆեսիոնալիզմով: ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ներկայացուցիչները մշտապես նշում են, որ շատ հպարտ են աշխատել նրանց հետ»,- ասել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի սպա Ուիլյամ Լահյուն:

NATO Week kicks off in Yerevan
NATO Week kicked off in Armenia with the opening of photo exhibition featuring Armenian peacekeepers involved in NATO operations in Kosovo and Afghanistan.
The exhibition opened at the Yerevan State University’s Sarkis and Marie Izmirlyan Library and was organized by the Information Center on NATO in Armenia with the support of the NATO Public Diplomacy Division and Armenian Defense Ministry.
Representatives of NATO and Armenian Foreign Ministry, NATO member states’ ambassadors and embassies’ associates attended the opening of the exhibition.
“It’s very important for people to see our military servicemen taking part in international peacekeeping operations. The photos captured our peacekeepers during the service and exercises as well as at their leisure”, head of Information Center on NATO Ara Tadevosyan said.
Head of Department of Arms Control and International Security of the Armenian Foreign Ministry Samvel Mkrtchyan noted that Armenian peacekeepers’ involvement in NATO’s peacekeeping missions is one of the key components of NATO-Armenia cooperation.
“International security and continuously emerging crises require all the sides’ involvement. In this regard, Armenia’s participation in peacekeeping actions in Kosovo and Afghanistan has always been hailed by NATO and our international partners”, said Samvel Mkrtchyan.
According to him, Armenia will continue developing its peacekeeping capacities.
“Collaboration with such partners as Armenia is one of NATO’s key goals in terms of ensuring stability and security in the Euro-Atlantic area. We are proud to be working with such a country as Armenia. Armenian peacekeepers are marked with high professionalism.
Representatives of NATO member states have constantly noted that they are very proud of working with them”, said NATO Liaison Officer in the South Caucasus William Lahue.