Հայաստանում են ՆԱՏՕ-ի փորձագետները
Մարտի 2-ից 4-ը ժամանակահատվածում հերթական ամենամյա այցով Երևանում է գտնվում ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) և Պլանավորման ու վերանայման գործընթացի (ՊՎԳ) իրականացման առաջընթացը գնահատող ՆԱՏՕ-ի խումբը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից, ՀՀ արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարությունների համատեղ կազմակերպած այցը նպատակաուղղված է ԱԳԳԾ և ՊՎԳ ծրագրերով Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի ստանձնած փոխհանձնառությունների վերստուգմանը, համագործակցության և օժանդակության լրացուցիչ հնարավորությունների ի հայտ բերմանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության մասով ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը քննարկվել է աշխատանքային խմբերի միջև լիագումար հանդիպումների և պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ մտքերի ամփոփիչ փոխանակման տեսքով:
Քննարկումների ժամանակ ուսումնասիրվել են ԱԳԳԾ և ՊՎԳ նպատակների իրականացման ուղղությամբ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության կատարած աշխատանքները:
Հատկապես ուշադրություն է դարձվել ռազմակրթական ու անձնակազմի կառավարման ոլորտի բարեփոխումների, փոխգործունակության ամրապնդման և միջազգային խաղաղապահության շրջանակների ընդլայնման, ինչպես նաև պաշտպանության ոլորտում բարեվարքության ամրապնդման և կանանց դերակատարման բարձրացման ուղղությամբ պաշտպանության նախարարության գործադրած ջանքերին:

NATO group for assessing progress within Planning and Review Process (PRP) and NATO-Armenia Individual Partnership Action Plan (IPAP) is in Yerevan on a regular annual visit on March 2-4.
The visit is aimed at monitoring the mutual commitments undertaken by Armenia and NATO within the IPAP and PRP, and finding out additional options of cooperation and support, the Armenian Defense Ministry press service reports.
Discussions between the task forces were carried out in the formats of plenary meetings and final opinion exchange with First Deputy Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan.
The sides focused on military-educational and staff management reforms, strengthening of interaction and expanding of international peacekeeping frameworks and the Defense Ministry΄s efforts toward building integrity in the defense field and enhancing women΄s role.