«Խաղաղապահները մեկ ընտանիք են»` աշակերտներին պատմել են զինվորականները
«Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» շրջանակում ՀՀ Զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի ներկայացուցիչները եւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Լիչը նոյեմբերի 14-ին այցելել էին Երեւանի Աշոտ Նավասարդյանի անվան թիվ 196 հիմնական դպրոց:
Աշակերտների եւ ուսուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ հյուրերը պատմեցին Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության, ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում ընթացող խաղաղապահ գործունություններում ներգրավված հայ խաղաղապահների ծառայության մասին:
Նախքան հանդիպման մեկնարկը ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախում ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ՄԻ-24 ուղղաթիռի կործանման հետեւանքով զոհված օդաչուների հիշատակը:
Քեթրին Լիչը դպրոցի սաներին պատմել է Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության, ՆԱՏՕ-Հայաստան համագործակցության մասին: Դեսպանն աշակերտներին ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները երախտապարտ են Հայաստանին՝ խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելու համար եւ նկատել է, որ Հայաստանը ներկայումս ավելի մեծ թվով խաղաղապահներ ունի Աֆղանստանում, քան Դաշինքի անդամ որոշ երկրներ:
Խաղաղապահ բրիգադի մայոր Դավիթ Աղաբեկյանը պատմել է Կոսովոյում, Իրաքում եւ Աֆղանստանում հայ խաղաղապահների իրականացված ծառայության մասին:
«Որտեղ էլ ծառայեն մեր խաղաղապահները, նրանք միշտ աչքի են ընկնում բարձր պրոֆեսիոնալիզմով եւ նվիրված աշխատանքով: Ամեն անգամ առաքելության մեկնելիս, փորձում ենք անել առավելագույնը մեր հայրենիքի եւ զինված ուժերի պատիվը բարձր պահելու համար»,- ասել է Դավիթ Աղաբեկյանը:
Պատմելով այլ երկրներից ժամանած խաղաղապահների հետ իրենց հարաբերությունների մասին, նա նշել է.
«Անկախ այն բանից, թե խաղաղապահները ո՞ր երկրում եւ ո՞ւմ հետ են ծառայում, բոլոր տղաները լավ գիտակցում են, որ իրենց առջեւ դրված է մեկ խնդիր: Այդ վայրում մենք բոլորս մեկ ընտանիք են եւ պիտի պահենք միմյանց թիկունքը՝ անկախ միմյանց ազգությունից, կրոնից կամ մաշկի գույնից: Ծառայության ընթացքում մենք նոր բաներ ենք սովորում օտարներից, օտարները՝ մեզանից»:
Միջոցառման ավարտին դպրոցի տնօրեն Անուշ Նավասարդյանն ասել է, որ պատրաստ են հետագայում եւս հյուրընկալել աշակերտներին հետաքրքրող եւ բանակ-հասարակություն կապն ամրապնդող միջոցառումներ:

“Peacekeepers are one family”, servicemen tell the pupils
Within “NATO Week in Armenia”, representatives of Armenian Armed Forces peacekeeping brigade and UK Ambassador to Armenia Katherine Leach visited N196 Ashot Navasardyan basic school in Yerevan on November 14.
During the meeting with pupils and teachers, the guests spoke about Armenia-NATO cooperation, the service of the Armenian peacekeepers involved in peacekeeping operations in Kosovo and Afghanistan.
Before the meeting, those present observed a moment of silence to respect the memory of killed pilots during downing of MI-24 helicopter which was carrying out a training flight in Artsakh.
Katherine Leach spoke about NATO and NATO-Armenia cooperation. The Ambassador told the pupils that NATO member states are grateful to Armenia to take part in the peacekeeping actions and noted that Armenia currently has more peacekeepers in Afghanistan than some members of the Alliance.
Major of the peacekeeping brigade Davit Aghabekyan spoke about the Armenian peacekeepers’ service in Kosovo, Iraq and Afghanistan.
“Each time leaving for the mission we strive to do our best to uphold the honor of our homeland and armed forces”, said Davit Aghabekyan.
Telling about their relations with peacekeepers from other countries, he noted:
“No matter in which country and with whom the peacekeepers serve, they all realize that they have a single objective. We are one family in this place and we should back each other irrespective of nationality, religion or race. During the service, we learn from the foreigners and so do they”.
At the end of the event, Director Anush Navasardyan said that they are ready to host events which strengthen army-society ties and are interesting for the pupils in future as well.