ՆԱՏՕ-ի Հանրային դիվանագիտության վարչության ներկայացուցիչ Դեսպինա Աֆենտուլին
ՆԱՏՕ-ի Հանրային դիվանագիտության վարչության ներկայացուցիչ Դեսպինա Աֆենտուլին այսօր ասել է, որ «Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները շատ կառուցողական են եւ հիմնված են անկեղծ երկխոսության վրա»:
Այդ մասին նա ասել է, հանդես գալով ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում «Հայաստան-ՆԱՏՕ՝ նորագույն պատմություն» գրքի շնորհանդեսին:
Դեսպինա Աֆենտուլին ողջունել է գրքի թողարկումը՝ նշելով, որ այն ավելի հասանելի կդարձնի ՆԱՏՕ-Հայաստան կապերը հայ հասարակության համար:
«Այսօր մենք ունենք երկխոսության շատ լավ մակարդակ: Դրա մասին է վկայում է, օրինակ, վերջերս Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մասնակցությունը Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստին՝ «28+Հայաստան» ձեւաչափով, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններին ՀՀ մասնակցությունը, ինչի համար մենք շնորհակալ ենք Հայաստանին»,- ասել է Աֆենտուլին՝ նշելով, որ ՆԱՏՕ-ն մտադիր է շարունակել այդ երկխոսությունը:
ՀՀ արտգործնախարարության սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչություն պետ Սամվել Մկրտչյանը, իր հերթին, հիշեցրել է, որ վերջերս հաստատվել է Հայաստան–ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների 2014–2016թթ. ծրագիրը: Նա նաեւ նշել է, որ ակտիվ զարգանում է երկկողմ փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես, արտակարգ իրավիճակների, գիտության եւ այլն:

Armenia- NATO relations are very constructive and sincere, Alliance representative says
Representative of NATO Public Diplomacy Division Despina Afentouli said today that "Armenia-NATO relations are very constructive and based on sincere and frank dialogue”.
She said this speaking at the presentation of “Armenia-NATO: Modern History” book at the Information Center on NATO today.
Despina Afentouli welcomed the publication of the book noting that it will make NATO-Armenia ties more accessible to the Armenian society.
“Today we have a very good level of a dialogue. It is evidenced by Armenian senior officials’ recent participation in the session of the North Atlantic Council in “28+Armenia” format as well as Armenia’s participation in NATO’s peacekeeping missions, and we are thankful to Armenia for this”, said Despina Afentouli noting that the NATO is going to continue the dialogue.
Head of Arms Control and International Security Department of Armenian Foreign Ministry Samvel Mkrtchyan recalled in his turn that Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan for 2014-2016 had recently been approved. He also noted that bilateral collaboration in various fields - emergency situations, science etc in particular - is actively developing.