ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության շարունակությունը բխում է ՀՀ շահերից, ասել է ՀՀԿ անդամը
ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական Վեհաժողովում Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կորյուն Նահապետյանն այսօր ասել է, որ «ՆԱՏՕ-ի հետ քաղաքական երկխոսության շարունակությունը բխում է Հայաստանի ռազմավարական շահերից»:
«ՆԱՏՕ-Ռուսաստան հարաբերությունների սրման պարագայում որոշակի խնդիրներ կարող են առաջանալ նաեւ Դաշինքի եւ նրա գործընկեր երկրների հարաբերություններում: Սակայն այսօր Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մակարդակը բավական բարձր է:  Իհարկե, մենք վերլուծում ենք, թե ինչպիսին կլինեն ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները գործընկեր երկրների հետ հնարավոր նոր բացասական զարգացումների պարագայում: Սակայն այս պահին, ես լուրջ մտահոգություններ չունեմ»,- այսօր ասել է Կորյուն Նահապետյանը՝ պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին:
Կորյուն Նահապետյանն ասել է, որ աշնանը կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում կընդունվի է առանձին բանաձեւ Դաշինքի եւ գործընկեր երկրների փոխհարաբերությունների վերաբերյալ:
ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի խոսքերով, ՆԱՏՕ-ն կարեւորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները եւ պատրաստ է դրանք  խորացնել այնքանով, որքանով դրան պատրաստ է Հայաստանը:
«28+1 ձեւաչափը, որը ՆԱՏՕ-ն այսօր կիրառում է գործընկերների հետ աշխատելու համար, շատ հարմար դաշտ է, որտեղ փորձ չի արվում փոխկապակցել ՆԱՏՕ-ի եւ գործընկեր երկրի հարաբերությունները Դաշինքի  եւ երրորդ երկրի միջեւ հարաբերություններով: Մեր առջեւ կարեւոր խնդիր է դրված` առաջնորդվել մեր երկրի շահերով»,- ասել է պատգամավորը:

Continuing dialogue with NATO is in Armenia’s interests, RPA member says
Head of Head of Armenian Delegation to NATO Parliamentary Assembly, member of RPA faction Koryun Nahapetyan said today that "continuing political dialogue with NATO is in Armenia’s strategic interests”.
“Aggravation of NATO-Russia relations will result in issues in the Alliance’s and partner states’ relations. However, Armenia-NATO relations are on rather a high level now. Of course, we analyze what kind of relations NATO will have with the partner states if there are new negative developments. But as of now, I don’t have any serious concerns”, said Koryun Nahapetyan today answering Mediamax’s question.
Koryun Nahapetyan said that a separate resolution on relations between the Alliance and partner states will be adopted within NATO Summit due in fall.
According to member of Armenian Delegation to NATO, MP Tevan Poghosyan, NATO attaches importance to relations with Armenia and is ready to deepen them as much as Armenia is ready for it.
“28+1 format used by NATO to work with partner states is a very convenient field that doesn’t attempt to link NATO-partner states relations with the relations of the Alliance and third countries”, said the MP.