Հայաստանը չի նախատեսում ընդլայնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, ասել է ԱԳՆ խոսնակը
Այդ մասին ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին ասել է ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանը` մեկնաբանելով ԶԼՄ-ների հրապարակումները Հայաստանի ու ՆԱՏՕ-ի միջեւ ռազմական համագործակցության ընդլայնման ծրագրերի մասին:
«Մենք ունենք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության որոշակի ձեւաչափեր: Ընդլայնել կամ փոխել դրանք մենք չենք պատրաստվում»,- ասել է Տիգրան Բալայանը:
Ռուսաստանի կողմից Ղրիմը գրավելուց հետո ՆԱՏՕ-ն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ ռազմական համագործակցության ընդլայնման ծրագրեր է մշակում` այդ մասին նախօրեին գրել էր The Guardian-ը` հղում անելով գերմանական Spiegel ամսագրին, որը ձեռք է բերել յոթ էջանոց գաղտնի փաստաթուղթ, որը նախապատրաստվել է այսօր Բրյուսելում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպման համար:
Փաստաթղթի համաձայն, ՆԱՏՕ-ն մտադիր է ռազմական ուսուցում անցկացնել Հայաստանի համար, իսկ Ադրբեջանում իրականացնել նավթային եւ գազային հանքավայրերի անվտանգության ապահովմանն ուղղված ծրագրեր:
Փաստաթղթում նաեւ առաջարկ կա Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Մոլդովայի հետ համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու մասին, որոնց նպատակն է այդ երկրների զինված ուժերի եւ Դաշինքի հետ փոխհամատեղելիության եւ «խելացի պաշտպանություն» (smart defence) գործողություններում նրանց մասնակցության ապահովումը:

Armenia is not going to expand cooperation with NATO, Foreign Ministry spokesman says
Armenian Foreign Ministry’s official representative Tigran Balayan told ITAR-TASS commenting on the publications on the plans of strengthening of Armenia-NATO military cooperation.
“We have definite formats of cooperation with NATO. We’re not going to expand or change them”, said Tigran Balayan.
NATO has drawn up plans to strengthen military co-operation with Armenia and Azerbaijan, Guardian writed yesterday referring to Spiegel magazine which got a leaked confidential seven-page paper worked out for the of Foreign Ministers of NATO member states in Brussels.
The paper proposed  military training for Armenia and projects in Azerbaijan aimed at securing its Caspian Sea oil and gas fields.
The document also suggests holding of joint exercises with Armenia, Azerbaijan and Moldova aimed at increasing the interoperability of their militaries with NATO, and their participation in NATO “smart defense” operations.