Քեթրին Լիչ. Տպավորված եմ, թե ինչպես է Հայաստանը կառուցում գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Լիչը այսօր ասել է, որ «չափազանց տպավորված է, թե ինչպես է Հայաստանը կառուցում իր գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ»:
«ՆԱՏՕ-Հայաստան համագործակցության մեջ ինձ չափազանց տպավորում է այն, թե ինչպես է Հայաստանը, լինելով ՀԱՊԿ անդամ եւ Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակից, կառուցում իր գործընկերությունը Հյուսիս-Ատլանտյան Դաշինքի հետ: Ոչ ոք կասկածի տակ չի դնում Հայաստանի դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ»,- այսօր Երեւանում մեկնարկած «ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը Հարավային Կովկասում. Ռազմավարական մոտեցում տարածաշրջանային անվտանգությանը» միջազգային համաժողովի ընթացքում ասել է դեսպանը:
Նրա խոսքով, ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը ցանկանում է հասնել մի շարք նպատակների` պրոֆեսիոնալ խաղաղապահների պատրաստում, պաշտպանության ռազմավարական վերանայում, պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի ձեւավորում, ուսուցում եւ այլն:
Քեթրին Լիչը խոսել է նաեւ տարածաշրջանում երկարատեւ հակամարտությունների մասին: Դեսպանի խոսքերով, այդ հակամարտությունների առկայությունը խանգարում է իրացնել էներգետիկ հանգույցի դեր կատարող Հարավային Կովկասի ողջ ներուժը:

UK Ambassador to Armenia Katherine Leach said today that she is "extremely impressed how Armenia builds its partnership with NATO”.
“In NATO-Armenia cooperation, I am extremely impressed how Armenia, being a CSTO member and Russia’s strategic ally, builds partnership with North-Atlantic Alliance. Nobody casts doubt on Armenia’s allied relations with Russia”, said the Ambassador during “NATO Partnership in South Caucasus: Strategic Approach to Regional Security” conference in Yerevan today.
According to her, Armenia’s partnership with NATO is aimed at addressing a number of goals - training of professional peacekeepers, strategic defense review, formation of professional sergeant staff, education etc.
Katherine Leach also spoke about protracted conflicts in the region. According to her, such kind of conflicts impede realization of the whole potential of South Caucasus as an energy hub.