ԱՄՆ. Հայաստանը «գերազանց առաջընթաց» է արձանագրել խաղաղապահ բրիգադի զարգացման գործում
Ամերիկյան կողմը գտնում է, որ Հայաստանը «գերազանց առաջընթաց» է արձանագրել խաղաղպահ բրիգադի զարգացման ուղղությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին ասված է ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ` Հայաստանում անցկացված «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» կապակցությամբ:
«Հայաստանը ձգտում է ավելի մեծ ներկայություն ունենալ միջազգային խաղաղության ու անվտանգության հարցերում: Հայաստանն ակտիվորեն ձգտում է ավելացնել  խաղաղապահ իր առաքելությունները թե՛ ՆԱՏՕ-ի, թե՛ ՄԱԿ-ի ուժերի կազմում եւ բանակցություններ են ընթանում Լիբանանում ու Մալիում գտնվող առաքելություններին աջակցելու վերաբերյալ: Մենք ողջունում ենք Հայաստանի պատրաստակամությունը մասնակցելու խաղաղարար գործողությունների եւ պատրաստ ենք աջակցել այդ հարցում:
ԱՄՆ կառավարությունը մեծապես օժանդակել է Հայաստանի խաղաղապահ բրիգադի կայացման աշխատանքներին եւ շարունակում է այդ օժանդակությունը խորացնելու ուղիներ փնտրել: Հայ եւ ամերիկացի զինծառայողները կողք կողքի աշխատում են Կոսովոյում՝ իրենց ներդրումը բերելով խաղաղության եւ կայունության հաստատման միջազգային ջանքերին:
Հայաստանը շարունակում է զարգացնել իր խաղաղապահ բրիգադի կարողությունները՝ որպես մի ստորաբաժանում, որը պատրաստ է փոխգործակցության ու ունի անհրաժեշտ պատրաստվածություն մասնակցելու տարբեր խաղաղարար առաքելությունների: Խաղաղապահ բրիգադի պատրաստվածության ու կարողությունների զարգացման աշխատանքները Հայաստանում արագ թափով առաջ են ընթանում եւ ԱՄՆ դեսպանատունը շնորհավորում է Հայաստանին այդ գերազանց առաջընթացի համար», - ասված հաղորդագրության մեջ:

U.S. Embassy said that Armenia makes “excellent progress” on its way to develope interoperable peacekeeping brigade.
U.S. Embassy issues a press statement today with regards to “NATO Week” in Armenia.
“Armenia is working to become a greater contributor to international peace and security.  Armenia is actively seeking to expand its peacekeeping commitments, both with NATO and the UN, and is negotiating to support missions in Lebanon and Mali. We welcome Armenia’s willingness to contribute to peace operations around the world and are eager to support Armenian contributions to peace operations.
Armenia’s cooperation with NATO has opened up opportunities for joint training and exercises, and for gaining valuable experience serving together with NATO partners in peace operations.  The U.S. government has provided robust support toward the development of Armenia’s peacekeeping brigade and continues to seek opportunities to expand our support. U.S. and Armenian soldiers are also working side-by-side in Kosovo in support of wider international efforts to build peace and stability in the area.  Armenian peacekeepers tackle a broad range of assignments with distinction and honor.
Armenia is well on its way to developing peacekeeping brigade that is interoperable with its partners and capable to be deployed in support to various peace operations. Armenia is making great strides towards developing this highly-trained and capable brigade and the Embassy would like to congratulate Armenia on its excellent progress”, press statement says.